Menü Kapat

Eylül Ayında Otomotiv İhracatı 2,5 Milyar Dolar

Otomotiv endüstrisi eylül ayı ihracatını yüzde 5 düşüşle 2,5 milyar dolar olarak tamamladı. Buna rağmen Türkiye ihracatında da yine ilk sırada yer aldı.

Türkiye ekonomisinin 15 yıldır üst üste lider sektörü olan otomotiv sektörü yılın son çeyreğine girerken aylık bazda düşüş yaşadı. Endüstrinin eylül ayı ihracatı yüzde 5 düşüşle 2,5 milyar dolar oldu. Bununla birlikte yılın ilk dokuz ayı olan Ocak-Eylül 2021 döneminde otomotiv ihracatı yüzde 24 artışla 21,3 milyar dolar oldu. Bu yılın ilk dokuz ayındaki aylık ihracat ortalaması 2,36 milyar dolar olan sektör, Türkiye ihracatında da yine ilk sırada yer aldı.

Küresel çapta etkili olan yarı iletken çip krizi motorlu araç üretiminde kesintiler yaşanmasına sebep olarak bu durum, otomotiv ihracatına olumsuz yansımaya devam ediyor. Binek otomobiller ve otobüs-minibüs ihracatında çift haneli düşüş yaşarken, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı çift haneli arttı. Birleşik Krallık, otomotivde en büyük ihracat pazarı olan Almanya’yı bu yıl ilk kez geçen ülke olarak ilk sıraya yükseldi. Birleşik Krallık’a ihracat yüzde 20 arttı. ABD ve Rusya’ya da çift haneli ihracat artışı sürdü.

Eylül ayında binek otomobil ihracatı yüzde 29 azalarak 642 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 17 artarak 570 milyon dolar ve otobüs-minibüs-midibüs ihracatı da yüzde 26 azalarak 118 milyon dolar oldu.

Eylülde binek otomobillerde önemli pazarlar olan Fransa’da yüzde 46, Birleşik Krallık’ta yüzde 54, İtalya’da yüzde 25, İsrail’de yüzde 49, ABD’ye yüzde 55 ihracat düşüşü, diğer yandan İspanya’da ise yüzde 37, Almanya’da yüzde 14 ihracat artışı yaşadı.

Ülke grubu bazında en büyük pazar olan Avrupa Birliği ülkelerine ihracat eylülde yüzde 16 azalarak 1 milyar 445 milyon dolar oldu. AB ülkelerinin ihracattan aldığı pay yüzde 59 oldu. Eylülde diğer Avrupa ülkelerine ihracat yüzde 21, Bağımsız Devletler Topluluğuna yüzde 43, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesine yüzde 20,5 ihracat artışı görüldü.

Leave a Reply

Your email address will not be published.