Proton Türkiye Distribütörlüğü

PROTON, ülkemiz pazarında yaşadığı tecrübe ve diğer ihracat pazarlarından çekilme kararları ardından 2000 yılından itibaren uzun süren titiz bir değerlendirme sürecine girdi.

2003 yılı Şubat ayından itibaren devam eden süreçte, şirketimizi diğer adaylardan ayıran özelliğimiz hedef odaklı yönetimimiz, tecrübeli ekibimiz, Proton'un Türkiye'ye "tanıtılması" konusundaki müşteri odaklı, güvenilir, istikrarlı ve planlı yaklaşımlarımızın önemli katkısı olmuştur.

ULU MOTOR olarak yoğun ve itinalı çalışmalarımız neticesinde PROTON markası ile 2004 yılında Türkiye Genel Distribütörlüğü anlaşmasını imzaladık ve 2004 yılından bu yana PROTON marka araçlara yönelik olarak satış,servis ve yedek parça olarak faaliyetlerimize devam ediyoruz.

PROTON SHAH ALAM FABRİKASI

PROTON'un Malezya'nın Kuala Lumpur şehrinde kurulmuş ilk fabrikasıdır. Yıllık bazda 150.000 adet tek model üretimi ve ilave olarak da aynı band üzerinden 50.000 adet değişik model araç üretimi olmak üzere toplamda 200.000 adet araç üretimi kapasitesine sahiptir.

SHAH ALAM Fabrikası'nda PROTON'un SAGA, WAJA ve ARENA modellerinin üretimi yapılmaktadır. SHAH ALAM Fabrikası' ndaki bugünkü üretim yoğunluğu SAGA modeline ait olup aylık ortalama üretim 6.600 adettir. Yıllık SAGA üretimi kapasitesi artan talep doğrultusunda 72.000 adetten 96.000 adete yükseltilmiştir.PROTON TANJUNG MALİM FABRİKASI

TANJUNG MALIM Fabrikası Malezya'nın Kuala Lumpur şehrinin kuzeyindeki PERAK eyaletinde PROTON şehrinde inşa edilmiştir. İkili vardiya olarak çalışan fabrika 150.000 araçlık yıllık üretim kapasitesine sahiptir. Mevcut kapasitenin yıllık 1 Milyon araca kadar yükseltilebilmesi mümkündür.

TANJUNG MALIM Fabrikası tamamen robot ünitelerden oluşan %60 otomasyon ve %40 insan gücü ile entegre bir şekilde işlemektedir. Her bir band üzerinden biri birinden farklı 3 değişik model aynı anda üretilebilme özelliğine sahiptir. TANJUNG MALIM Fabrikası Motor & Şanzıman, Baskı & Pres, Kaporta, Boya & Trim ve Son Montaj bölümleri olmak üzere başlıca beş adet büyük istasyon binasından oluşmaktadır.

www.proton.com.tr